نهادهای نخبگانی پای کار فریضه امر به‌ معروف باشند


به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان گیلان؛ حجت‌الاسلام سجاد سرافراز در جلسه امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر گیلان که با حضور اعضای ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در سالن سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد، اظهار کرد: برپاداشتن نماز، توجه به زکات و انجام فریضتین از خواسته‌ها و شروط خداوند متعال برای یاری و نصرت دادن به حاکمیت اسلامی است.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر گیلان با بیان اینکه این فریضه واجب الهی زیربنای سایر واجبات الهی در جامعه است، مطرح کرد: یکی از رهنمودهای مقام معظم رهبری به ستاد امر به‌ معروف، تلاش برای احیای و فرهنگ‌سازی امر به‌ معروف و نهی از منکر میان جامعه است به‌طوری‌که تمام مردمان جامعه آمر به معروف و ناهی از منکر باشند.

سرافراز گفت: برخی با شنیدن واژه امر به‌ معروف و نهی از منکر، ذهن‌شان به سمت یک موضوع خاص و رفتار سلبی می‌رود درحالی‌که این دو فریضه الهی در همه ابعاد زندگی بشریت ازجمله حوزه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اثر دارد.

وی با اشاره به اولویت تبیین معنا و کارکرد وسیع امر به‌ معروف و نهی از منکر در میان مردم جامعه افزود: ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر گیلان برای نشان دادن حوزه‌های وسیع امر به‌ معروف به مردم سعی دارد از ظرفیت نخبگان جامعه کمک بگیرد؛ زیرا نخبگان در همراه‌کردن و هدایت مردم نقش‌ بسزایی دارند.

دبیر ستاد احیای امر معروف و نهی از منکر استان گیلان با تأکید بر مسئله تخصصی کردن امر به‌ معروف و نهی از منکر برای اثرگذاری بیشتر بیان کرد: آمر به معروف قبل از مطالبه‌گری در حوزه‌های مختلف باید نسبت به مسئله معروف و منکر شناخت داشته باشد.

سرافراز افزود: طبق اصل هشتم قانون اساسی، امر به‌ معروف دارای سه حالت از جمله امر به‌ معروف حاکمیت نسبت به مردم، امر به‌ معروف مردم به مردم و امر به‌ معروف مردم نسبت به حاکمیت است و انتظار داریم همه دستگاه‌ها به‌ویژه نهادهای نخبگانی در این حوزه پای‌کار باشند و در خدمت این دو فریضه قرار بگیرند و جامعه را نیز با خود همراه کنند.

وی با بیان اینکه امر به‌ معروف حاکمیت نسبت به مردم توسط دستگاه‌های مختلف در حال انجام است، اضافه کرد: ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی از منکر در این حوزه مردم به مردم و مردم نسبت به مسئولان باید نقش‌آفرین باشد و در این مسیر تمامی دستگاه‌ها باید به کمک ستاد آمده و فعال باشند.

سرافراز ابراز کرد: طبق فرموده رهبر معظم انقلاب، امر به‌ معروف مردم نسبت به مسئولان باید در اولویت باشد و ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی از منکر گیلان نیز به تشکیل گروه‌های تخصصی مطالبه‌گر در این حوزه اقدام کرده و معتقدیم بخشی از ظرفیت نخبگانی جامعه نیز باید پای‌کار این دو فریضه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه کشورمان از ظرفیت‌های نخبگانی خوبی برخوردار است و با استفاده از این ظرفیت‌ها باید مطالبه‌گری درست را در جامعه فرهنگ‌سازی کرد، افزود: اشراف یک آمر به معروف نسبت به مسائل و کمک آمر به‌ معروف برای حل مسئله به‌طوری‌که با مستند و مؤدبانه سخن بگوید همواره اثرگذار است.

دبیر ستاد احیای امر معروف و نهی از منکر استان گیلان با اشاره به فعالیت شورای امربه‌معروف و نهی از منکر در دستگاه‌ها و نهادهای مختلف اظهار کرد: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی بتواند الگویی در حوزه امر به‌ معروف و نهی از منکر باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهدرباره ماسوالاتتماسارتباط